Find best premium and Free Joomla templates at GetJoomlaTemplatesFree.com

Prevencija bračne ovisnosti

Danas se smatra da u svijetu ima 15 do 20% neplodnih brakova. Da bi se pomoglo tako velikom broju bračnih parova, posebice razmišljajući o vjernicima, znajući koliko pate potrebno je ukazati na sve probleme koje donosi medicinski potpomognuta oplodnja, te iznaći načine na koji naćin prevenirati bračnu neplodnost, a ujedno pronalaziti adekvatna rješenja tj. upoznati s novim postupkom u rješavanju neplodnosti NaPro tehnologijom.

 

Uzroci neplodnosti:

o s godinama opada reprodukcijska sposobnost

o oštečenje jajovoda (infekcije i operacije u generativnoj dobi)

o muški uzrok

o disfunkcija jajnika

o stres

o neprepoznatljivi tumori

Svijetska zdravstvena organizacija (WHO) je bračnu neplodnost definirala kao bolest, a njeno liječenje je temeljno ljudsko pravo. Zato neplodni par ima pravo na liječenje provjerenim i etičnim dostignućima u reprodukcijskoj medicini.

Potrebno je naglasiti činjenicu da medicinski potpomognuta oplodnja šteti zdravlju žene, nije bezopasna za dijete, dok smo u nedavnoj prošlosti bili svjedoci zloupotrebe. Trajnom stimulacijom hormona (pojačavajući ovulacije na prosječno 6,5 jajnih stanica) dolazi do „udara“ na ženino tjelo, stvara se disfunkcija u organizmu, uz stres to pogoduje razvoju malignih i drugih kroničnih bolesti. Posebno je naglašen porast raka jajnika i endometrija. Stresno razdoblje koje žena prolazi kroz taj period nepovoljno je za psihički i duhovni razvoj djeteta. Posebno je pitanje neupotrebljenih zigota u zamrzavanju (kvaliteta, oštečenja, manipulacije).

Dijete začeto in vitro plod je žene, muškarca i tehnologije ne utjelovljuje fizički kontakt te biljeg nosi u sebi. Dignitet začete osobe je činjenica da utjelovljuje ljubav koja je važna od začeća do 3. godine. Može se razviti u traumatiziranu osobu kod koje se javlja osjećaj krivnje, nasilničkog ponašanja ili zamjenskog identiteta.

Dijeca začeta tehnikama nekim potpomognute oplodnje imaju značajno lošiji perinatalni ishod nego kod prirodnog začeća.

Posebni su problemi kod doniranja spermija, jajnih stanica i zimeta kao neprirodnog i neprihvatljivog postupka u reprodukciji – prihvaćanje trećeg partnera kod začeća se protivi pravoj bračnoj ljubavi i samopoštovanju bračnih partnera. Donatori spermija i jajnih stanica odbacuju roditeljsku ljubav prema svom biološkom djetetu.

Otvorila se mogućnost raznovrsnim manipulacijama i neetičkim postupcima koji teško narušavaju intimu i dostoanstvo osoba uključenih u postupke MPO.

Zdravstveno - odgojni zadaci:

1. Ne odgađati rađanje prvog djeteta u dob preko 25 godina

2. Spriječavati infekcije u djetinstvu i mladenačkoj dobi (pravilno odjevanje, prehrana, režim života)

3. Odgojno djelovati na mlade u cilju smanjenja promiskuitetnog ponašanja i na taj način smanjiti infekcije u generativnoj dobi – pitanje seksualnih sloboda

4. Trajno ukazivati da pobačaj kao model planiranja obitelji nije rješenje i šteti zdravlju žene (oštečenje genitalnih organa, loš utjecaj na psihičko i duhovno zdravlje). Svijedoci smo da odluku za pobačaj žena ne donosi sama vrlo često je to pritisak partnera, roditelja, sugestija okoline, te možemo slobodno odbaciti feminističke izjave o slobodi odlučivanja.

5. Smanjiti stres i psihičko opterećenje. Često se događa da u trenutku kad bračni par odlući promjeniti nešto u svom životu (usvojiti dijete, promjeniti posao, odustati od pokušaja medicinski potpomognute oplodnje) dobiju dijete kao plod svoje ljubavi.

6. Zdravstveno stanje majke. Dali je neplodnost majke posljedica lošeg zdravstvenog stanja ili prikrivene bolesti.

7. Tematici metode prirodne prokreacije i NaPro tehnologije dati primjereno mjesto u sustavu obrazovanja.

 

Literatura:

Vujić G., Čorušić A.: Ginekološki karcinomi – pojavnost i obilježja, Vaše zdravlje veljača/ožujak 2005

Peter B.:Perinatalni ishod novorođenćadi, rođene nakon postupka izvantjelesne oplodnje, magistralni rad

Tiskovna konferencija HKLD, „Lice i naličje medicinski potpomognute oplodnje“

Okrugli stol HKLD, „Raznoliki pristupi i vidici medicinski potpomognute oplodnje“

Tribina „Dar života – nova nada za neplodne brakove,“ 19.6.2004.

„Navodni katolički liječnici govore laži“-odgovor 15 uglednih hrvatskih ginekologa, Jutarnji list

16.2.2005.

„Skandalozno otkriće inspekcije provedene 2003“ Jutarnji list 23.2.2005.

 

NaPro LIJEČENJE

Katarina Grgić, vms, FertilityCare stručnjak, Dom zdravlja Zagreb- Istok

Centar za skrb o plodnosti FertilityCare Hrvatska

 

NaPro liječenje je jedan noviji pristup ženskom reproduktivnom zdravlju i plodnosti. Naziv dolazi od engl. skraćenice NaProTechnology® za Natural Procreative Technology (hrv. Tehnologija prirodne prokreacije). Objavljena je 1991. godine kao nova reproduktivna znanost. Ona obuhvaća kompletan medicinski i kirurški pristup u dijagnosticiranju i liječenju ženskog reproduktivnog zdravlja, a u posljednje vrijeme se bavi i problemom muške neplodnosti. Veliki uspjeh bilježi u dijagnosticiranju i liječenju problema neplodnosti, spontanih pobačaja, hormonalnih problema, cista, neurednih krvarenja, PMS-a, postporođajne depresije itd.

Temelj NaPro liječenja je tzv. FertilityCare™ sustav, po čemu ona najviše i jest posebna i drukčija od klasičnog pristupa reproduktivnom zdravlju i plodnosti. FertilityCare™ sustav je standardiziran sustav praćenja i bilježenja znakova plodnosti kojeg podučavaju za to posebno educirani stručnjaci. On se može koristiti za odgađanje/ izbjegavanje trudnoće, za postizanje trudnoće ili za praćenje vlastitog zdravlja. Bilježenje putem FertilityCare™ sustava pruža liječniku obučenom za NaPro liječenje informacije potrebne u usmjeravanju i ciljanju dijagnostičkih i terapijskih postupaka. Uz pomoć FertilityCare™ sustava, detaljno se dijagnosticira i liječi žensko zdravlje i plodnost istražujući im prvenstveno uzrok, te se tako NaPro temelji na holističkom i individulanom pristupu koji je manje invazivan. Nastoji se poboljšati i normalizirati reproduktivna funkcija žene i muškarca surađujći s prirodom svakog pojedinog ciklusa kako bi do začeća došlo prirodnim spolnim odnosom. Dijagnoza je u NaPro pristupu ključ liječenja, te se do dijagnoze u liječenju neplodnosti i dođe u 99,5% slučajeva*). Ova činjenica je jako bitna budući da klasični pristup liječenja neplodnosti u velikom postotku bilježi tzv. idiopatsku neplodnost (neplodnost nepoznatog uzroka). Učinkovitost liječenja neplodnosti iznosi 52,8% poroda po paru sa svega 4,6% blizanačkih trudnoća*. NaPro je sveukupno učinkovit i pri tom usporediv s metodama pomognute oplodnje, nosi mnogo manje rizika za zdravlje žena i djece, te je od neusporedivo jeftiniji.

U Hrvatskoj su za sada ovi sustavi još začecima. U Zagrebu su na raspolaganju 4 FertilityCare™ stručnjaka. Krajem godine se 4 liječnika iz Hrvatske spremaju na edukaciju za NaPro liječenje. Također se nastoje educirati još tri podučavatelja kako bi čitava Hrvatska imala dostupan pristup Fertilitycare sustavu i NaPro liječenju. Budući da će se na jesen educirati I jedna voditeljica edukacije iz Hrvatske, otvorena je mogućnost da Hrvatska postane regionalni centar za edukaciju FertilityCare stručnjaka. Jedino će edukacija novih stručnjaka iz područja FertilityCare sustava i NaPro liječenja omogućiti svim građanima dostupnost ovih sustava.

U ovo vrijeme najavljenog novog Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, te svih etičkih i brojnih drugih pitanja i izazova koji raspravljanje o temi medicinski pomognute oplodnje donosi, možemo istaknuti da NaPro liječenje predstavlja u svakom pogledu prihvatljiviji način liječenja neplodnosti i spontanih pobačaja. Nadamo se uspješnoj integraciji ovih toliko potrebnih sustava u naše društvo.

 

*The Journal of American Board of Family Medicine 21(5):375-384, 2008

 

 

Slika: Primjeri ženskih ciklusa koji ukazuju na probleme s plodnošću. Na temelju ovakvog praćenja ciklusa, provodi se ciljana dijagnostička obrada i ciljana terapija po preporuci NaPro liječnika.

 

Slika: Primjeri ženskih ciklusa koji ukazuju na probleme s plodnošću. Na temelju ovakvog praćenja ciklusa, provodi se ciljana dijagnostička obrada i ciljana terapija po preporuci NaPro liječnika.
Slika: Primjeri ženskih ciklusa koji ukazuju na probleme s plodnošću. Na temelju ovakvog praćenja ciklusa, provodi se ciljana dijagnostička obrada i ciljana terapija po preporuci NaPro liječnika.